Leading Manufacturer of butterfly valve gasket, silicone bellow for havc air condition ducting, silicone transparent rubber bellow, ss hygienic bellow connector with clamp, rubber parts for solar industry and butterfly silicone valve gasket from Mumbai.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2-5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Cellular Structure | round |
Minimum order quantity: 1 Piece
We offer indigenous designed and developed high grade Butterfly Valve Gasket. These are fabricated using high grade raw material .These are in good demand in the market due to its durability and high quality at affordable prices.
Features:
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | grey |
| Design | round |
| Model Name/Number | 40005 |
| Type | Silicone Bellows |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Size | 500 mm |
| Material | EPDM |
| Hardness | 60 Shore |
| Color | transparent |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Brand | WESPO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Component Type | Flange |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 100mm |
| Vehicle Type | Bus |
| Clamp Width | 100mm |
| Bolt Size | M6 |
| Max Clamp Load | 2 kN |
| Gasket Included | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Natural Rubber |
| Packaging Type | Polybag |
| Usage/Application | industry |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Material | silicone |
| Diameter | 100mm |
| Packaging Type | Primary / Secondary / Tertiary |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | silicone |
| Diameter | 200 NB |
| Packaging Type | boxs |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Shape | round |
| Color | Black |
| Size | Available from 3 inch to 14 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Silicone |
Owing to the wide experience in this domain, we are instrumental in offering Weighing Bellow to our clients.
Prices Range:
₹ 1000 / Number Get Latest Price
| Color | transparent |
| Usage/Application | Weight System |
| Shape | Round |
| Material | Silicone |
Minimum order quantity: 5 Number
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 100 mm |
| Material | EPDM |
| Hardness | 60 Shore |
| Color | transparent |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Brand | WESPO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | silicone |
| Color | transparent |
| Size | 100mm |
| Head Shape | round |
| Hardness | 60/65 |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Temperature | 180 degree |
| Thickness | 10MM |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | EPDM |
| Color | BLACK |
| Connection Type | Flanges |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 25 mm |
| Bellows Material | SS304 |
| Pressure Rating | PN6 |
| End Connection | Tri clover |
| Movement Type | round |
| No of Plies | 2 ply |
| Design Temp | 200 °C |
| Bellows Type | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
Lrut testing bladder: wespo strengthened inflatable bladder clamp for testing provide numerous method to handle typical clamping and smoother needs
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Size | customisable |
| Flexibility | Torsional, Axial, Lateral |
| Shape | ROUND |
| Design | HOLLOW |
| Brand | Western Polyrub |
Minimum order quantity: 5 Piece
Silicone rubber Bellow for tablet compression machine – Are ideal for high temperature, food grade and multi applications.
Western polyrub silicone rubber bellow feature :-
Operational temperatures from -55 to +200
Designs available up to 100 psi working pressure
Resistant to a wide range of chemical and environmental conditions including ozone and UV
Meets EU and FDA food and pharmaceutical requirements
High electrical resistance
available in any color
Additional feature
1)High tensile strength rubber
2)High elongation upto 600
3)Properly treated so odorless and tasteless,can be used for food application
4) Excellent weather resistant,ozone resistant and compression set resistant
5)Excellent shock resistant and tear resistant
6)Stability compared to other rubber products
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | metal |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | DIN |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Weighing Capacity | 200 kg |
| Usage/Application | For Business Use |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India