Our product range includes a wide range of aac red autoclave door gasket, conical rubber bellow for industrial, silicone tri-clamp gasket, fabric-backed rubber diaphragm, silicone rubber strip and natural rubber sponge gasket.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | silicone |
| Packing Type | box |
| Packaging Type | box |
| Temperature Range | 160 to 180 degree |
| Density | 1.98 |
| Diameter | 20x 9 / 750 x750 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 100 mm |
| Material | Synthetic |
| Hardness | 50 Shore |
| Color | white |
| Packaging Type | boxs |
| Flexibility | Axial |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 5 |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Hardness | 60 SHORE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Diaphragm Diameter | more than 20 inch |
| Usage/Application | Valve |
| Material | Natural |
| Shape | As per drawing |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Strip Thickness | 20 mm |
| Color | Black |
| Strip Width | 1 |
| Length in Feet | 1 |
| Thickness | 1 - 10 mm |
| Brand | Western Polyrub |
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| materials | 1) Natural Rubber (NR) ... 2) Synthetic Rubber. ... Butyl Rubber (IIR) ... 3) Neoprene (CR) ... 4) N |
Minimum order quantity: 1 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Hardness | 30 SHORE |
| Color | BLACK |
| Material | SILICONE |
| Brand | WESPO |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | silicone |
| Packing Type | box |
| Packaging Type | box |
| Temperature Range | 160 to 180 degree |
| Density | 1.98 |
| Diameter | 20x9 / 750x750 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Component Type | Gasket |
| Material | Silicone |
| Size | 20 mm |
| Application | Automotive |
| Hardness | 70 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Western Polyrub |
| Color | Black |
| Temperature Range | 55 to 180 Deg C |
We offer indigenous designed and developed high grade Industrial Rubber Component.
Features:
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | NBR Rubber |
| Gasket Type | sheet |
| Hardness | 60 Shore A |
| Thickness | 3 - 12 mm |
| Media | Water |
| Temperature Range | -40 to 120 C |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | DIN |
| Color | Black |
| Reinforcement | Without Insert |
| Material | Nitrile Rubber |
| Brand | Western Polyrub |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | More than 50 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Rubber |
| Brand | Western Polyrub |
| Hardness | 10 to 30 share A |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| materials | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), ethylene-propylene diene terpolymer (EPDM), nitrile |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Western Polyrub |
| Roller Diameter | 50-100 mm |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | Orange |
| Brand | Western Polyrub |
| Roller Length | 300-3000 mm |
| Material | Silicone |
| Available Color | Orange, Red, Black etc |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Brand | Western Polyrub |
| Roller Diameter | 100-200 mm |
| Roller Length | 400-500 mm |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Brand | Western Polyrub |
| Usage/Application | Industrial |
| Hollow Sections | Rectangular |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Fans, Motors, Power / Impact Presses, Pumps |
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Brand | Western Polyrub |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Western Polyrub |
| Thickness | 3 - 12 mm |
| Material | Rubber |
| Packaging Type | Packet |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Brand | Western Polyrub |
| Color | Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Material | Silicone |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 to 10 inch, 2 inch-3 inch |
| Material | Rubber |
| Hallow Sections | Circular |
| Unit Length | 3m |
| Available Color | Orange, Blue, Green, Black, Red, Grey, White etc. |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 - 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Western Polyrub |
| Color | Transparent |
| Feature | Odourless |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Western Polyrub |
| Thickness | 1 to 5 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Silicone |
| I Deal In | New Only |
| Hardness | 80 Shore A |
| Available Color | Black, Grey |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Brand | Western Polyrub |
| Thickness | 1 to 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Material | Silicone |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Industrial |
| Temperature | 50 to 100 Deg C |
| Brand | Western Polyrub |
| Density | 1 |
| Color | Transparent any colour |
| Packaging Type | box |
| Shape | round, square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | any rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Unit Length | 6 - 12 m |
| Available Color | Orange, Blue, Green, Black, Red, Grey, White etc. |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), neoprene, nitrile rubber, silicone rubber, EPDM, and |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
| materials | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), neoprene, nitrile rubber, silicone rubber, EPDM, and |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | silicone |
| Inner Diameter | 18x17.5x4500 |
| Temperature | 180 degree |
| Brand | wespo |
| Density | 1.98 |
| Packaging Type | box |
| Color | transparent |
Minimum order quantity: 10 Piece
An inflatable gasket is a flexible seal that can be inflated (usually with air or inert gas) to form a tight seal between two surfaces. When deflated, it retracts, allowing easy access or separation.
🔹 Use in IsolatorsIn pharmaceutical isolators, inflatable gaskets are commonly used to:
Seal doors, glove ports, transfer hatches, etc.
Ensure airtight containment of hazardous or sterile environments.
Allow easy opening/closing without compromising the seal integrity.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | silicone |
| Temperature | 180 |
| Brand | wespo |
| Density | 1.98 |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Color | transparent |
| Shape | round |
Minimum order quantity: 10 Piece
FBD Gasket → Sealing ring used between the FBD bowl and the retention chamber or expansion chamber.
50 mm → Most likely refers to the cross-sectional width or gasket thickness (though we may want to confirm whether it's OD, ID, or width).
750 kg → The load-bearing capacity, suggesting this gasket supports the FBD bowl when it's clamped or docked.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | boxs |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | wespo |
| Color | black |
| Hardness | 70 shore A |
| Material | nitrile |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile Rubber |
| Inner Diameter | 100x150 |
| Thickness | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Diameter | 0.25INCH |
| Hardness | 1 TO 99 SHORE A |
| Type | PISTON SEAL / STATIC SEAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Color | red |
| Material | silicone |
| Diameter | 1.98 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 50MM |
| Thickness | 5MM |
| Brand | WESPO |
| Color | TRANSPARENT |
| Max Hardness | 70 SHORE A |
| Usage/Application | SEALING AGAINST FLUIDS AND GASES |
| Temperature Range | -35 TO 120 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Brand | Western Polyrub |
| Hardness | 50/80 Shore A |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | all |
| Size | 3 to 6 m |
| Brand | Western Polyrub |
| Available Color | Black, Blue, Red, Yellow, Orange, Green etc |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 60 Shore |
| Color | trnasparent |
| Material | neoprene |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Size | 500mm |
| Brand | WESPO |
| Diameter | 100MM |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Industrial |
| Seal Type | O Ring |
| Thickness | 2-10 mm |
| Material | Silicone |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Brand | Western Polyrub |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1 inch |
| Gasket Material | PTFE |
| Standards | DIN |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Dairy, Brewery, Food, Pharma |
| Temperature Rating | Up to 150°C |
| Color | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand | Western Polyrub |
| Temperature Range | 50 to 250 Deg C |
₹ 5000 / Number Get Latest Price
| Thickness | 1.5 - 5 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Silicone |
| Temperature | 100 to 200 Deg C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Number
We offer indigenous designed and developed high grade Silicone Autoclave Gasket. These are fabricated using high grade raw material. These are in good demand in the market due to its durability and high quality at affordable prices.
Features:
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 - 12 mm |
| Brand | Western Polyrub |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 - 12 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India