Offering you a complete choice of products which include tri clamp flexible expansion joint bellow, expansion joints, tc flexible bellow joint with clamp, sanitary rubber gaskets, silicone rubber flexible connector and rubber expansion joints.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 100 mm |
| Bellows Material | silicone |
| Pressure Rating | PN6 |
| End Connection | Plain end |
| Movement Type | Axial |
| No of Plies | Single ply |
| Design Temp | 120 °C |
| Bellows Type | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Types | Multiple Narrow Arch |
| Size | 1/2 inch |
| Brand | westpo |
| Application | industry |
| Shape | Round |
| Length | 1 |
| Model Name/Number | western poly rub |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| materials | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), ethylene-propylene diene terpolymer (EPDM), nitrile |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 100 mm |
| Bellows Material | silicone |
| Pressure Rating | PN6 |
| Movement Type | Axial |
| Bellows Type | Pressure balance |
| End Connection | Flanged |
| No of Plies | Single ply |
| Design Temp | 120 °C |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2-10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Material | Silicone |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Piece
We manufacture the Sanitary Gaskets utilizing quality approved raw material sourced from reliable and certified vendors in the industry. These products are functionally efficient and reduce the leakage.
Features:
₹ 5000 / Number Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Available Color | Black, Blue, Red, Yellow, Orange, Green etc |
| Available Size | 2 to 1000 inch |
| length | 1 mtr to 3 mtr |
| material | Rubber |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Types | Multiple Narrow Arch |
| Color | Black |
| Brand | Western Polyrub |
| Connection | Flange |
| Nominal Pipe Size | 1 1/4 to 30 Inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Western Polyrub |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1-12 mm |
| Connection | Flange |
| Pressure | 0.6-25 Mpa |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Types | Multiple Narrow Arch |
| Color | Black |
| Brand | Western Polyrub |
| Material | Rubber |
| Connection | Flange |
| Available Size | 1 1/4 to 30 Inch |
We offer indigenous designed and developed high grade Rubber Expansion Joint.
Features:
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 150 mm |
| Bellows Material | SS304 |
| Pressure Rating | PN6 |
| End Connection | Flanged |
| Movement Type | Axial |
| No of Plies | Single ply |
| Bellows Type | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India