Our range of products include sifter deck gasket, inflatable door seal, vibratory sifter gasket, moulded sifter gasket, silicone gasket for vibro sifter 30 and silicone rubber extrusion.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Thickness | 8 mm |
| Product Type | GASKET |
| Hardness | 60 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30 INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Diameter | 24 INCH |
| Tensile Strength | 5.0 MPA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Door Thickness | 20 mm |
| Material | Silicon |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Packaging Size | 20 x 18 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Product Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Thickness | 8 mm |
| Hardness | 60 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30 INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Diameter | 25MM |
| Tensile Strength | 7.5MPA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Product Type | GASKET |
| Thickness | 8 mm |
| Hardness | 60 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30 INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Diameter | 18 TO 120 INCH |
| Tensile Strength | 5.0 TO 8.0 MPA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Product Type | GASKET |
| Thickness | 15 mm |
| Hardness | 60/65 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30 INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Tensile Strength | 10MP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | Red |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | Circular |
| Length | 6 - 12 m |
| Temperature | -40 to +300 Deg C |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 104 / Meter Get Latest Price
| Hollow Sections | Circular |
| Material | nitrile |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Thickness | 8 mm |
| Product Type | GASKET |
| Hardness | 60 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30 INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Diameter | 25INCH |
| Tensile Strength | 0.5 TO 0.8 MPA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | round |
| Size/Dimension | 950mm |
| Diameter | 950mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India