Our product range includes a wide range of inflatable seal manufacturer in india, silicone o rings, plenum inflatable seal, custom square gasket, silicone inflatable seals and rubber filter gasket.
₹ 7500 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Size | as per drawing |
| Model Name/Number | wespo |
| Color | red/ blue/ black |
| Brand | Wespo airseal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 02 Meter
₹ 10 / Number Get Latest Price
| Shape | Circular |
| Brand | Western Polyrub |
| Color | BLACK,BLUE |
| Thickness | 1-100 mm |
| Material | Silicone |
| Usage/Application | TRUCKS,ETC |
Minimum order quantity: 1000 Number
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Size | 15x20x1500 |
| Color | transparent |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
An inflatable gasket is a flexible seal that can be inflated (usually with air or inert gas) to form a tight seal between two surfaces. When deflated, it retracts, allowing easy access or separation.
🔹 Use in IsolatorsIn pharmaceutical isolators, inflatable gaskets are commonly used to:
Seal doors, glove ports, transfer hatches, etc.
Ensure airtight containment of hazardous or sterile environments.
Allow easy opening/closing without compromising the seal integrity.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 70 shore A |
| Inner Diameter | 60 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Flat Gasket |
| Thickness | 7 mm |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Color | transparent |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Temperature | 80 to 200 Deg C |
We offer indigenous designed and developed high grade Filter Gasket. These are fabricated using high grade raw material. These are in good demand in the market due to its durability and high quality at affordable prices.
Features:
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 44 mm |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Material | silicone |
| Usage | preventing leaks of fluids |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 6 mm |
| Hardness | 70 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Quality | EPDM |
| Packaging Type | boxs |
| Material | epdm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 120 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 50 - 100 mm |
| Material | Silicone |
| deal in | new |
We offer indigenous designed and developed high grade Silicon Sponge Gasket. These are fabricated using high grade raw material. These are in good demand in the market due to its durability and high quality at affordable prices.
Features:
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 70 shore A |
| Thickness | 5 mm |
| Inner Diameter | 75 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Cartons Boxes |
| Shape | Flat Gasket |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India