Providing you the best range of silicone sponge gasket, epdm sponge gasket, epdm white sponge cord, sponge rubber cords, red silicone rubber sponge and metal detectable silicone cord with effective & timely delivery.
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Color | BLACK |
| Max Hardness | 30 SHORE |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Product Type | GASKET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Hardness | 30 SHORE |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 15 X 20 |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Shape | ROUND |
| Material | EPDM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Material | epdm |
| Hollow Sections | Circular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Size | 12.5mm |
| Application Industry | Oil Industry |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | EPDM |
| You Supply In | Metre |
| Tensile Strength | 14.80 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Color | RED |
| Hardness | 30 SHORE |
| Size | 25 X 25 |
| Material | SILICONE |
| Temperature | -40 TO 300 DEGREE |
| Thickness | 5MM |
| Type | SQUARE |
| Usage/Application | SEALING AND GAP FILLING |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 50 / Number Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Silicone |
| Hardness | 20 - 45 shore |
| Temp range | 50 to 230 Deg C |
| Brand | Western Polyrub |
Minimum order quantity: 10 Number
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Material | SILICONE |
| Brand | WESPO |
| Hardness | 30 SHORE |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | BLACK |
| Material | SILICONE |
| Hardness | 30 SHORE |
| Temperature Range | -40 TO 300 DEGREE |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Shape | ROUND |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Hardness | 30 |
| Thickness | 5 mm |
| Form | Sheet |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | yellow |
| Material | PU |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Dimension | 2 to 150 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Features:
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Thickness (mm) | 10mm |
| Material | SILICONE |
| Hardness | 70 SHORE A |
| Type Of Rubber | SPONGE |
| Color | BLACK |
| Size | 1/4 INCH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Hollow Sections | Rectangular |
| Material | Silicone |
| Thinkness | 3 - 8 mm |
| Available Color | Grey,White,Black etc |
Minimum order quantity: 100 Meter
We offer indigenous designed and developed high grade Silicone Sponge Extrusion. These are fabricated using high grade raw material. These are in good demand in the market due to its durability and high quality at affordable prices.
Features:
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India