Leading Manufacturer of silicone sponge food grade sheet, food grade sponge sheet, silicone sponge sheet, flame retardant silicone sheet, sponge rubber sheet and rubber sponge sheet from Mumbai.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Silicone |
| Color | WHITE |
| Application Industry | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
A sponge sheet is a soft, lightweight, and flexible rubber sheet with a foam-like texture. It's made from materials like EPDM, neoprene, silicone, or PVC, and has a cellular structure that makes it compressible, cushioning, and excellent for sealing, padding, and insulation.
Because of its ability to bounce back after compression, sponge sheets are used in applications where vibration, noise, or air/water leaks need to be controlled.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Silicone |
| Color | white |
| Application Industry | Marine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
A sponge sheet is a soft, lightweight, and flexible rubber sheet with a foam-like texture. It's made from materials like EPDM, neoprene, silicone, or PVC, and has a cellular structure that makes it compressible, cushioning, and excellent for sealing, padding, and insulation.
Because of its ability to bounce back after compression, sponge sheets are used in applications where vibration, noise, or air/water leaks need to be controlled.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1-100 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | 40005 |
| Size | CUSTOMISABLE |
| Color | Orange |
| Material | Silicone |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3-20 mm |
| Color | Black |
| Size | custmisable |
| Packaging Type | Sheet |
| Material | Silicone |
| Temperature range | 40 to 250 Deg C |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
A sponge sheet is a soft, lightweight, and flexible rubber sheet with a foam-like texture. It's made from materials like EPDM, neoprene, silicone, or PVC, and has a cellular structure that makes it compressible, cushioning, and excellent for sealing, padding, and insulation.
Because of its ability to bounce back after compression, sponge sheets are used in applications where vibration, noise, or air/water leaks need to be controlled.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size | customisable |
| Color | Black |
| Material | SILICONE |
| Brand | Western Polyrub |
| Packaging Type | Box |
| Color available | Grey, Black, white, Brown |
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India