Our product range includes a wide range of silicone braided bellow, u-type sifter gasket, sweco sifter bellow, silicone rubber bellow, flexible silicone rubber bellow and convoluted rubber bellows.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Color | transparent |
| Size | 500mm |
| Head Shape | round |
| Hardness | 60 shore |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Temperature | 180 degree |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | industry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Temperature | 160 TO 180 DEGREE |
| Product Type | GASKET |
| Thickness | 15 mm |
| Hardness | 60/65 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 30INCH TO 40 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Tensile Strength | 10MP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Number Get Latest Price
| Color | Black |
| Head Shape | Round |
| Connection | Female |
| Working temperature | 60~350 Deg C |
| Tolerance | 0.05 -1 mm |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Western Polyrub |
| Material | Rubber |
| Temperature | 30-90 Deg C |
| Shape | Round |
| Available Color | Black, White |
We offer indigenous designed and developed high grade Rubber Bellow.
Features:
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Size | 100 mm |
| Material | EPDM |
| Hardness | 60 Shore |
| Color | transparent |
| Packaging Type | Primary / Secondary / tertiary |
| Brand | WESPO |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Western Polyrub |
| I Deal In | New Only |
| Thickness | 0.8-2.0 mm |
| Inner Diameter | 5-50mm |
| Outer Diameter | 9.6-61mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 5 mm |
| Hardness | 60 shore |
| Shape | round |
| Thickness | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India