Our range of products include boiler seal ring, epdm butterfly gasket, hydraulic rubber diaphragm for pressure relief, fabric red butterfly valve, rubber dome valve seal and butterfly valve.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Silicon |
| Diameter | 45 TO 65 MM |
| Shape | ROUND |
| Hardness | 60 SHORE |
| Color | WHITE |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 180 DEGREE |
| Usage/Application | preventing steam, heat, or other substances from escaping |
| materials | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), ethylene-propylene diene monomer (EPDM), silicone ru |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness (mm) | 20 mm |
| Hardness | 60 shore |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 300mm |
| Packaging Type | Primary / Secondary / Tertiary |
| Shape | round |
| Material | epdm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 Inch |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Gas |
| Application | to prevent overpressure in hydraulic systems |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4.0 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Media | Gas |
| Material | silicone |
| Maximum Temperature | 200 degree |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 4.0 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Media | Water |
| Material | silicone |
| Maximum Temperature | 160 degree |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 40 inch |
| Material | silicone |
| Brand | WESPO |
| Automation Grade | Manual |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | EPDM |
| Color | BLACK |
| Connection Type | Flanges |
| Size | 1/4" |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Grade | SS304 |
| Clamp Type | High Pressure |
| Finish | Matt Finish |
| Gasket Compatibility | Silicone |
| Application | Food Processing |
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India