Pioneers in the industry, we offer rubber gasket square cut, rectangular silicone gasket, biogas inflatable seal, rubber gasket for oven, steam gasket and refrigerator door gaskets from India.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 70 shore A |
| Thickness | 4mm |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Usage/Application | Sealing |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Flat Gasket |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 5 |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Hardness | 60 -65 shore A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
An inflatable seal is a specialized type of rubber seal that can be expanded by air or fluid pressure to create a tight, reliable seal between surfaces.
🔧 How it works₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicone Rubber |
| Gasket Type | Door Gasket |
| Hardness | 65 Shore A |
| Thickness | 10 mm |
| Media | Steam |
| Temperature Range | -60 to 200 C |
| Standard | DIN |
| Reinforcement | Without Insert |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Temperature | 150 DEGREE |
| Product Type | GASKET |
| Thickness | More than 50 mm |
| Hardness | 60 SHORE |
| Tolerance | 0.5MM |
| Range | 200 TO 600 |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Diameter | 25MM |
| Tensile Strength | MPA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | sealing door |
| Brand | wespo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Refrigerator door gaskets are the flexible rubber or plastic seals that line the edges of the refrigerator and freezer doors. They’re crucial for keeping the cold air in and warm air out, ensuring your fridge runs efficiently and your food stays fresh.
Here are some key things to know about them:
📌 Purpose:Create an airtight seal when the door is closed.
Help maintain proper temperature.
Reduce energy consumption.
Prevent moisture and frost buildup.
₹ 200 / unit Get Latest Price
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Length | 15m |
| Type | Hydraulic Hose Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 unit
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Frame |
| Grade | Food grade |
| Shore hardness | 70 Shore A |
| Color | Translucent |
| Temp range | -40 to 200 C |
| Reinforcement | Without insert |
| Application | Pharma machine, Food process |
Minimum order quantity: 10 Piece
Jumbo inflatable bags” used for component/cargo filling—these are called dunnage air bags (or void-fill inflatable bags), not punching bags.
They are widely used in logistics, containers, and warehouses to fill empty space between components and prevent movement/damage.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Boiler Type | Hot Water |
| Size | 12INCH |
| Usage/Application | preventing steam, heat, or other substances from escaping |
| Thickness | 5MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | SILICONE |
| Thickness | 5 mm |
| Color | WHITE |
| Diameter | 45 TO 64 MM |
| Hardness | 65 SHORE |
| Temperature | 150 DEGREE |
| Country of Origin | Made in India |
| materials | natural rubber, styrene-butadiene rubber (SBR), ethylene-propylene diene monomer (EPDM), silicone ru |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Boiler Type | Hot Water |
| Size | 12INCH |
| Usage/Application | preventing steam, heat, or other substances from escaping |
| Thickness | 5MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Clamp Type | High Pressure |
| Grade | SS304 |
| Standard | DIN |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Application | Beverage, Cosmetic, Food, Dairy, Pharma |
| Gasket Material | Silicone |
| Surface Finish | Matt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Size | 1 inch |
| Type of Clamp | C Clamp |
| Class | Heavy Duty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.25 mm |
| Diameter | 80MM TO 1000MM |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Thickness (mm) | 10 mm |
| Hardness | 60 SHORE |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 2 INCH |
| Packaging Type | PRIMARY / SECONDARY / TERTIARY |
| Shape | RECTANGULAR |
| Material | SILICONE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Shape | round |
| Grade | Food grade |
| Shore hardness | 65 Shore A |
| Color | Translucent |
| Temp range | -40 to 200 C |
| Reinforcement | Without insert |
| Application | Food process, Autoclave, Pharma machine |
Minimum order quantity: 10 Piece
umbo inflatable bags” used for component/cargo filling—these are called dunnage air bags (or void-fill inflatable bags), not punching bags.
They are widely used in logistics, containers, and warehouses to fill empty space between components and prevent movement/damage.
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India