Pioneers in the industry, we offer silicone transparent braided hoses, pneumatic tool diaphragm, food grade tc bellow with ss clamp, pharma grade tri clamp bellow assembly, hydraulic rubber gasket and silicone hose for high-pressure applications from India.
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
A silicone nylon braided hose is a strong, flexible tubing that combines silicone (a rubber-like material) and a nylon braid (a woven, strong fabric) for extra durability. The nylon braid adds strength and helps the hose handle higher pressure without getting damaged.
This hose is perfect for tough jobs where you need the hose to stay flexible but also hold up against high heat, pressure, and even abrasive conditions. It’s great for use in cars, industries, medical equipment, or any place where you need a high-performance hose to carry fluids or gases.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | More than 12 inch |
| Material | NITRILE |
| Usage/Application | typically to operate valves or control fluid flow |
| Pressure | Medium Pressure |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material Grade | SS304 |
| Clamp Type | Single Pin |
| Finish | Matt Finish |
| Gasket Compatibility | Silicone |
| Application | Dairy, Food Processing, Pharma, Chemical, Beverage |
| Standards | DIN |
| End Connection | Tri Clover |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Clamp Type | High Pressure |
| Grade | ss with rubber |
| Standard | DIN |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Application | Food, Beverage, Cosmetic, Pharma, Dairy |
| Gasket Material | Silicone |
| Surface Finish | Matt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | SILICONE |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We offer Hydraulic Rubber Seal to our clients. We are the manufacturer, wholesaler and exporter of moulded nd ectruded rubber parts such as Inflatable Seal, Industrial Bellow, Door Gasket, etc. Our products are widely admired due to their longer service life, top performance, and low prices.
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Unit Length | 3m |
Minimum order quantity: 100 Meter
A silicone nylon braided hose is a strong, flexible tubing that combines silicone (a rubber-like material) and a nylon braid (a woven, strong fabric) for extra durability. The nylon braid adds strength and helps the hose handle higher pressure without getting damaged.
This hose is perfect for tough jobs where you need the hose to stay flexible but also hold up against high heat, pressure, and even abrasive conditions. It’s great for use in cars, industries, medical equipment, or any place where you need a high-performance hose to carry fluids or gases.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | wespo |
| Usage/Application | screening, separation, and particle size control |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | silicone |
| Brand | wespo |
| Surface Finish | smooth |
| Packaging Type | boxs |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Pressure | 0.5 to 6 bar |
| Surface Finish | smooth |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Single Piece Length | 1200MM |
| Pipe Size | 1/2 inch |
| Ouside Diameter of Flange | 145MM |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rahul Shah (Director)
Western Polyrub India Private Limited
Bldg-1, Gala-C 12 & Gala-C 13, Singh Industrial Estate, Ram Mandir Road
Mumbai - 400104, Maharashtra, India